Graduate Program Directors

Martin Freedman, Accounting and Business Advisory Services
Tatyana Sorokina, Applied and Industrial Mathematics
Suranjan Chakraborty, Applied Information Technology
Rajeswari Kolagani, Applied Physics
Kay Broadwater, Art Education
Bridget Z. Sullivan, Art, Interactive Media Design
Tonia Matthews, Art, Studio
Saradha Ananthakrishnant, Audiology (Au.D.)
Connie Anderson, Autism Studies
Petra Tsuji, Biology
Lisa Martinelli Beasley, Child Life, Administration and Family Collaboration
Tab Uhrich, Clinician-Administrator Transition
Lingling Zhang, Communication Management
Subrata Acharya, Computer Science
Jonathan Mattanah, Clinical Psychology
Christa K. Schmidt, Counseling Psychology
Stephen Schroth, M.Ed, Early Childhood Education
Robert Blake, Elementary Education
David Ownby, Environmental Science
Justin Buckingham, Experimental Psychology
Amanda Ginter, Family-Professional Collaboration
Mark Profili, Forensic Science
Alan Marcus, Geography and Environmental Planning
Mary Carter, Health Science
Abby Mello, Human Resource Development (M.S., PBC)
Jennifer Ballengee, Global Humanities
Chao Lu, Information Technology (D.Sc.)
Bill Sadera, Instructional Technology (Ed.D.)
David Robinson, Instructional Technology, School Library Media
Liyan Song, Instructional Technology
Joseph Clark, Integrated Homeland Security Management
Bridget Sullivan, Interactive Media Design
Kate Collins, Interdisciplinary Arts Fusion
Benjamin Fisher, Jewish Studies
Hana Bor, Leadership in Jewish Communal Services, Jewish Education
Philippe Duverger, Marketing Intelligence
Pamela Wruble, Master of Arts in Teaching- MAT
Sandy Spitzer, Mathematics Education
Kate Evans, Music Education
Terry Ewell, Music Performance and Composition
Kathy Ogle, Nursing
Mary Beth Merryman, Occupational Science (Sc.D.)
Amanda Jozkowski, Occupational Therapy M.S.
Sonia Lawson, Occupational Therapy, Entry-Level (OTD)

Kendra Heatwole Shank, Occupational Therapy, Post-Professional (OTD)
Marilyn Nicholas, Organizational Change
Marsha Davenport, Physician Assistant Studies
Colleen Ebacher, Professional Spanish
Karen Eskow, Professional Studies
Michael Downs, Professional Writing
Meghan Liebfreund, Reading Education
Craig Rush, School Psychology
Ashley Lucas, Secondary Education, M.Ed.
Paul McCartney, Social Science
Michelle Pasko, Special Education, M.Ed.
Karen Fallon, Speech-Language Pathology
Natalie Scala, Supply Chain Management
Kay Holman, Teacher as Leader in Autism Spectrum Studies
Steve Satta, Theatre
Carla Finkelstein, Transformational Educational Leadership
Kate Wilkinson, Women’s and Gender Studies

Graduate Studies Committee 

Xiaoliin Li, College of Business and Economics
Stephen Schroth, College of Education
Bill Sadera, College of Education
Tonia Matthews, College of Fine Arts and Communication
Nirmal Srinivasan, College of Health Professions
Kendra Heatwole Shank, College of Health Professions
Jeff Kukucka, College of Liberal Arts
Lisa Martinelli-Beasley, College of Liberal Arts
Cynthia Zeller, The Jess and Mildred Fisher College of Science and Mathematics
Sergiy Borodachov, The Jess and Mildred Fisher College of Science and Mathematics
Student, Graduate Student Association
David Ownby, ex officio
Suzanna Conrad, ex officio
Erika Carlson Hiles, ex officio
Coverley Beidleman, ex officio